практичний психолог

Страдомська Марія Анатоліївна

Коли слід звернутися до психолога

Коли дитина фізично нездужає, скаржиться на болі, батьки звертаються до лікаря, АЛЕ на жаль, багато вкрай НЕ серйозно ставиться до психічного здоров'я дитини, а воно, між тим, відіграє дуже важливу роль у формуванні особистості.


ЧОМУ ТАК ВІДБУВАЄТЬСЯ?

Часто справа навіть не тільки в педагогічній неграмотності батьків. Батьки часто бояться звернутися за допомогою до психолога ще й з причини почути про себе щось "погане", як про батька. Або ж, не менш поширений варант, почути, що у дитини дійсно є якісь проблеми. Відразу ж закрадається основний страх "а що подумають оточуючі", і на догоду громадській думці батьки жертвують здоров'ям, благополуччям і часто навіть майбутнім своєї дитини, сподіваючись на те, що все вирішиться якось само собою. Але нічого не вирішиться.


САМЕ ГОЛОВНЕ в досягненні доброго РЕЗУЛЬТАТУ - своєчасна діагностика і подальша корекція. Так як це дає виняткову можливість «згладити» наявні недоліки і проблеми в розвитку, а в ряді випадків навіть усунути їх, забезпечивши тим самим повноцінний розвиток дитини.


ОТЖЕ, В ЯКИХ ВИПАДКАХ ТРЕБА ЗВЕРНУТИСЯ до дитячого психолога:

1. невпевненість у собі, низька самооцінка, сором'язливість, тривожність, страхи, нічні кошмари, істерики, плаксивість, депресія, аутоагресія (гризе нігті, висмикує волосся);

2. підвищена агресивність, конфліктність, гіперактивність, проблеми успішності, труднощі в спілкуванні в школі (садочку), труднощі у навчанні;

3. за відсутності проблем, з метою виявлення потенційних можливостей дитини, щоб розвинути в ньому гармонійну особистість.

Дитяча агресія : як спілкуватися з агресивними дітьми?


       Агресивність - це будь-яка форма поведінки, націленого на образу чи заподіяння шкоди іншій живій істоті, яка не бажає подібного звернення.

Агресія за формою підрозділяється на фізичну (побиття, поранення) і вербальну (словесну: наклеп, відмова від спілкування, образа). Агресія завжди супроводжується негативними емоціями і наміром заподіяти зло. Згідно з деякими теоріями, агресія є невід'ємною частиною людської природи.

      Характер агресивної поведінки багато в чому визначається віковими особливостями. Перехід від віку до віку супроводжується природними піками агресивності (вікові кризи в 3--4 роки, 6-7 років і 14-15 років.). Вікові кризи пов'язані з появою нових потреб, які не задовольняються з різних причин.

     Становлення агресивної поведінки - складний і багатогранний процес, в якому діє безліч факторів. Агресивна поведінка визначається впливом сім'ї, однолітків, а також засобів масової інформації. Що стосується сім'ї, на становлення агресивної поведінки впливають ступінь згуртованості сім'ї, близькості між батьками і дитиною, характер взаємин між братами і сестрами, а також стиль сімейного виховання. Діти, у яких в родині сильний розлад, чиї батьки відчужені і холодні, порівняно більш схильні до агресивної поведінки. Діти, які зустрічаються з насильством у себе вдома і які самі стають жертвами насильства, майже завжди схильні до агресивної чи аутоагресивної поведінки.

      Дитина отримує відомості про агресію також із спілкування з однолітками. Діти вчаться поводитися агресивно, спостерігаючи за поведінкою інших дітей. Гра з однолітками дає дітям можливість навчитися агресивним реакцій (наприклад, пущені в хід кулаки або образи). Гучні ігри - в яких діти штовхаються, наздоганяють одне одного, дражняться, пинаются - фактично можуть виявитися порівняно "безпечним" способом навчання агресивної поведінки. 

      Для попередження агресивної поведінки дітей існує широкий спектр можливостей. Фахівцями (психологами, педагогами) розроблені спеціальні рекомендації для дорослих по подоланню агресивноюї поведінки дітей. Ці правила дозволяють в конфліктній ситуації з дітьми  забезпечити позитивне вирішення конфлікту і встановити партнерські відносини.

  Правила спілкування з агресивними дітьми:

 1.Ігноруйте легкі прояви агресивності,  не фіксуйте на них увагу оточуючих;

2.Висловлювайте розуміння почуттів дитини: "Я розумію, що тобі прикро";

3.Підтримуйте дисципліну, виконуйте встановлені правила;

4.Давайте дитині зрозуміти, що ви його любите таким, яким він є;

5.Направте його енергію в позитивне русло (наприклад, спорт, де дитина може навчитися контролювати емоції, керувати своєю поведінкою (східні єдиноборства, бокс, ушу), малювання, співи);

6Акцентуйте увагу на вчинках (поведінці), а не на особистості дитини;

7.У момент агресії опишіть поведінку дитини за допомогою наступних словесних варіантів:

              "Ти ведеш себе агресивно" (констатація факту);

             "Ти злишся?" (констатуючий питання);

             "Ти хочеш мене образити?", "Ти демонструєш мені силу?" (розкриття мотивів агресора);

             "Мені не подобається, коли зі мною говорять в такому тоні", "Я напружуюся, коли хтось голосно кричить" (розкриття власних почуттів по відношенню до небажаного поводження);

             "Ти порушуєш правила поведінки" (апеляція до правил).

8.Контролюйте власні негативні емоції.

Намагайтеся:

             не підвищувати голос, не кричати,  не лякати;

             не демонструвати свою владу: "Буде так, як я скажу";

             не брати агресивні пози і жести (стислі щелепи, пальці в кулаки);

             не сміятися над дитиною,  не передражнювати його;

             не оцінювати особистість дитини або його друзів;

             не використовувати фізичну силу, не загрожувати;

             не читати нотації, проповіді;

             не виправдовуватися, не намагатися захищати себе або підкупати дитину.


9.Демонструйте неагресивну поведінку. Поведінка дорослого має бути протилежною поганому поводженню дитини ). На початковій стадії агресивної поведінки (при перших незначних ознаках) найкраще використовувати такі методи боротьби з агресією:

      ігнорування;

      переключення уваги.

10.Вчіть дитину висловлювати свої негативні емоції в соціально прийнятній формі. На першому етапі запропонуйте дитині переносити свій гнів з живого об'єкта на неживої (Наприклад: «Якщо ти хочеш вдарити, бий краще по подушці, стільця і т.п.»), а потім навчіть дитину висловлювати свої почуття, переживання у словесній формі («Я розлючений, тому що мене образив ... »,« Я відчуваю роздратування, тому що ... »)


  Допомагає зняти стан агресії, страхи

ГРА "Клякса"

Обладнання: чисті аркуші паперу, акварельні фарби

Хід гри

Дитині пропонують взяти трохи фарби того кольору, який йому подобатися і хлюпнути "пляму" на лист. Потім скласти лист вдвічі так, щоб "клякса" відбилась на другій половині аркуша. Розгорнути лист і постаратися зрозуміти, на кого або на що схожа отримана двостороння "клякса".

Агресивні або пригнічені діти вибирають темні кольори і бачать у своїх "Кляксах" агресивні сюжети (чудовиськ, страшних павуків і т. Д.). Через обговорення "страшного малюнка" агресія дитини виходить, він звільняється від негативний енергії.

Батьки повинні брати для своєї "плями" обов'язково світлі фарби і придумувати приємні, спокійні асоціації (метелики, казкові квіти, дерева і т. д.)

Готуємось до школи. Розвиток уваги

Яскраві і цікаві завдання для розвитка довільної уваги дитини, необхідної для навчання в школі